033

 

مشکلات زنان و زایمان

مواردی که فیزیوتراپی برای درمان آن انجام می شود:

• دردهای کمری در هنگام بارداری و پس از آن
• اختلال در عملکرد مفاصل ساکروایلیاک(مفصل بین استخوان خاجی و لگن) و سیمفیزیس پوبیس (مفصل یسن استخوان های لگن دو طرف در سمت جلو)
• اختلال در عملکرد عضلات کف لگن به صورت بی اختیاری های ادرار، مدفوع، گاز و یبوست که ممکن است در زنان و مردان دیده شود اما در زنان پس از زایمان شیوع بیشتری دارد.
• مشکلات مربوط به روابط جنسی مانند درد در هنگام مقاربت و اشکال در رسیدن به نعوذ و یا حفظ آن
• جداشدگی عضله مستقیم شکمی (رکتوس ابدومینوس) از خط وسط در دوران بارداری
• آمادگی داشتن برای زایمان و همچنین دوران نقاهت پس از آن

بی اختیاری در زنان شیوع بالایی داشته و از جمله مشکلاتی می باشد که در صورت عدم درمان می تواند باعث محدود شدن فرد در زمینه کار و فعالیت های اجتماعی شود. زنان دو برابر مردان به این بیماری مبتلا می‌شوند.

بی‌اختیاری ادراری دومین عاملی است که موجب قرار دادن سالمندان به خانه‌های نگهداری سالمندان می‌شود. بطور کلی بی اختیاری ادرار دارای دو نوع استرسی و اضطراری است. بی‌اختیاری ادراری اضطراری به علت فعالیت بیش از حد مثانه اتفاق می‌افتد که معمولاً به دنبال برخی از بیماری‌های مغز و اعصاب مثل سکته مغزی بروز می‌کند.

بی اختیاری استرسی در اثر استرس فیزیکی ناشی از عواملی مثل عطسه، سرفه، خندیدن، بلند کردن بار یا ورزش اتفاق می‌افتد که شایع‌ترین نوع بی‌اختیاری است. از علت‌های اصلی این مشکل، ضعف عضلات کف لگن می باشد. بروز این عارضه در دوران بارداری بر اثر فشار ناشی از بزرگ شدن رحم، کشیدگی عضلات کف لگن بعد از زایمان، برخی اعمال جراحی، اضافه وزن و یبوست افزایش می یابد. اگرچه بی اختیاری ادرار افراد مسن بیشتر از افراد جوان رخ می‌دهد، ولی کاهش کنترل مثانه همیشه با افزایش سن همراه نیست.

فیزیوتراپی بهترین درمان غیرتهاجمی برای درمان بی اختیاری محسوب می شود. در این روش متخصص فیزیوتراپی با ارزیابی دقیق درجه ضعف عضلات کف لگن برنامه دقیقی از تمرینات تقویتی را برنامه ریزی می کند. که لازم است این تمرینات بطور منظم و به مدت چندین ماه انجام شوند. تا تاثیر خود را نشان دهد. در طول دوره درمان بیمار مورد معاینه قرار گرفته تا میزان پیشرفت مشخص شود. همچنین درکنار تمرینات از تحریکات الکتریکی و امواج مادون قرمز جهت تقویت عضلات و از بیوفیدبک برای آموزش نحوه انقباض صحیح از عضلات کف لگن می توان استفاده نمود.
گاهی ممکن است فرد در زمان مقاربت درد داشته باشد، یکی از دلایل این مشکل گرفتگی و یا وجود نقاط ماشه ای در عضلات لگنی-کمری می باشد که فیزیوتراپیست مجرب با معاینه دقیق و تشخیص منشا آسیب درمان مناسب را انجام دهد. برطرف کردن این گرفتگی ها معمولا با انجام درمان های دستی و انجام Dry Needling (سوزن خشک) صورت می پذیرد.
از دیگر مشکلاتی که در زمینه زنان وجود دارد مسائل بارداری وپس از زایمان می باشد. از جمله کمر درد، افتادگی شکم ، زایمان سخت، بی اختیاری ادرار حین بارداری و پس از آن و...
فیزیوتراپی در حوزه بیماری‌های زنان و زایمان از جمله دوران بارداری و قبل و بعد از آن به عنوان یک گرایش حرفه‌ای در کلینیک تخصصی نسیم سلامت انجام می گیرد. و زنان باردار می‌توانند از آموزش‌ها و خدمات متخصص فیزیوتراپی در دوران حاملگی خود برای کاهش مشکلات احتمالی استفاده کنند.
استفاده از گن‌های حاملگی مناسب با تجویز پزشک یا فیزیوتراپیست، به همراه انجام تمرینات تخصصی فیزیوتراپی می‌تواند مانع افتادگی و ر‌ها بودن عضلات کمر، شکم و لگن در دوران بارداری شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

         

 

logo2

                     

 

 

   

        

آدرس کلینیک: تهران - شهرک راه آهن ابتدای خیابان امیر کبیر (تقاطع آزادگان و امیرکبیر)

پلاک ٦ - طبقه همکف

ساعت کار کلینیک: همه روزه از ساعت 9 الی 20
شماره تماس: 44758595 - 44765733
ایمیل: nasimsalamat22@gmail.com

   

 

 

   

 طراحی لوگو, طراحی آرم تجاری, پله برقی, ضد کف, طراحی ست اداری, فروش قطعات cnc, فیلمبرداری صنعتی, تسمه بسته بندی, سود پرک, پوشش ضد حریق, طراحی سایت, سختی گیر مغناطیسی, طراحی کاتالوگ حرفه ای, خدمات برش لیزر, ایزوگام دولایه, ایزوگام پلیمری, ایزوگام bpp, ایزوگام bof, قیمت طراحی کاتالوگ, کمپرسور اسکرو, نصب سازه فلزی, نصب اسکلت فلزی, کمپرسور اسکرو,